Elms

Men's Swimming

 
Recap | Recap | Results

Licensed to Elms College           HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 1/14/2017 03:33 PM
                     Norwich at Elms 01-14-17 - 1/14/2017                      
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Norwich University-NE  'A'                         NT    2:21.86   11  
     1) Dudley, Elaine A 18             2) Heni, Annelies 21              
     3) Nettleship, Emma C 18           4) Spry, Alexis 19                
                  35.62     1:10.35 (34.73)     1:41.25 (30.90)     2:21.86 (40.61)
  2 1-2 Elms College-NE  'A'                          2:22.59    2:24.15    4  
     1) Obando, Natalie 19              2) Milar, Desi 20                 
     3) Scianna, Kelly 18               4) Gordon, Julianne 18            
                  36.68     1:11.15 (34.47)     1:43.44 (32.29)     2:24.15 (40.71)
  3 1-3 Norwich University-NE  'B'                         NT    2:44.49    2  
     1) Liu, Angie 19                   2) Chapman, Morgan M 20           
     3) Eriksson, Sarah E 18            4) Schmid, Bekah L 18             
                  10.29       42.92 (32.63)     1:30.06 (47.14)   2:44.49 (1:14.43)
 
Event 2  Men 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Elms College-NE  'A'                          1:58.34    1:58.42   11  
     1) Grippo, Michael G 20            2) Burgos, Ryan A 23              
     3) Bergstrom, Nick 21              4) Cirillo, Nick C 21             
                  30.66     1:04.83 (34.17)     1:32.27 (27.44)     1:58.42 (26.15)
  2 1-2 Norwich University-NE  'A'                         NT    1:58.66    4  
     1) Howard, Everett J 21            2) Myers, JP P 21                 
     3) Digiacomo, Alex W 18            4) Wolfe, Asa R 22                
                  31.08     1:04.53 (33.45)     1:32.53 (28.00)     1:58.66 (26.13)
  3 1-3 Norwich University-NE  'B'                         NT    2:06.56    2  
     1) Eden, Max J 19                  2) Henderson, Dylan P 19          
     3) Walls, Austin D 20              4) Sandefur, G.T. T 21            
                  33.41     1:06.67 (33.26)     1:36.53 (29.86)     2:06.56 (30.03)
 
Event 3  Women 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Ector, Domonique Y    18 WICK-NE                   NT   11:18.46    9  
                  36.69     1:17.90 (41.21)     2:00.65 (42.75)     2:43.90 (43.25)
        3:26.51 (42.61)     4:09.05 (42.54)     4:52.79 (43.74)     5:36.48 (43.69)
        6:20.63 (44.15)     7:04.12 (43.49)     7:47.39 (43.27)     8:30.12 (42.73)
        9:12.67 (42.55)     9:55.48 (42.81)    10:37.31 (41.83)    11:18.46 (41.15)
  2 1-2 Charbonneau, Renee    20 WICK-NE                   NT   11:29.11    4  
                  39.07     1:22.28 (43.21)     2:06.96 (44.68)     2:51.41 (44.45)
        3:36.82 (45.41)     4:21.99 (45.17)     5:06.40 (44.41)     5:51.54 (45.14)
        6:36.32 (44.78)     7:19.87 (43.55)     8:02.33 (42.46)     8:44.88 (42.55)
        9:27.51 (42.63)    10:09.64 (42.13)    10:50.78 (41.14)    11:29.11 (38.33)
  3 1-3 O'Connell, Kelly A    22 ELMS-NE             11:50.84   11:33.21    3  
                  38.39     1:20.75 (42.36)     2:03.16 (42.41)     2:46.90 (43.74)
        3:30.54 (43.64)     4:15.15 (44.61)     4:59.87 (44.72)     5:44.87 (45.00)
        6:30.13 (45.26)     7:14.61 (44.48)     7:59.43 (44.82)     8:41.79 (42.36)
        9:25.56 (43.77)    10:09.20 (43.64)    10:51.88 (42.68)    11:33.21 (41.33)
  4 1-4 Carterud, Becca       21 ELMS-NE                   NT   12:15.73    2  
                  41.94     1:27.20 (45.26)     2:13.97 (46.77)     3:00.75 (46.78)
        3:47.78 (47.03)     4:34.00 (46.22)     5:20.09 (46.09)     6:06.54 (46.45)
        6:52.36 (45.82)     7:38.46 (46.10)     8:24.63 (46.17)     9:10.85 (46.22)
        9:57.19 (46.34)    10:43.90 (46.71)    11:30.29 (46.39)    12:15.73 (45.44)
  5 1-5 Ells, Elizabeth E     20 WICK-NE                   NT   13:40.87    1  
                  41.40     1:27.12 (45.72)     2:15.73 (48.61)     3:05.97 (50.24)
        3:57.87 (51.90)     4:49.14 (51.27)     5:43.54 (54.40)     6:37.81 (54.27)
        7:30.64 (52.83)     8:23.16 (52.52)     9:16.76 (53.60)    10:11.80 (55.04)
       11:05.62 (53.82)    11:58.70 (53.08)    12:50.62 (51.92)    13:40.87 (50.25)
 
Event 4  Men 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Burgos, Ryan A        23 ELMS-NE              9:54.56    9:15.91    9  
                  30.84     1:04.78 (33.94)     1:39.47 (34.69)     2:14.66 (35.19)
        2:49.79 (35.13)     3:25.19 (35.40)     4:00.53 (35.34)     4:36.14 (35.61)
        5:11.07 (34.93)     5:46.24 (35.17)     6:21.30 (35.06)     6:56.74 (35.44)
        7:31.91 (35.17)     8:07.25 (35.34)     8:42.19 (34.94)     9:15.91 (33.72)
  2 1-2 Whalen, Gerard M      19 WICK-NE                   NT    9:55.61    4  
                  30.30     1:04.52 (34.22)     1:40.73 (36.21)     2:17.96 (37.23)
        2:55.87 (37.91)     3:33.91 (38.04)     4:12.15 (38.24)     4:50.57 (38.42)
        5:29.67 (39.10)     6:09.27 (39.60)     6:47.70 (38.43)     7:25.68 (37.98)
        8:03.99 (38.31)     8:42.31 (38.32)     9:20.07 (37.76)     9:55.61 (35.54)
  3 1-3 Micali, Will A        18 WICK-NE                   NT    9:58.54    3  
                  33.34     1:09.83 (36.49)     1:47.58 (37.75)     2:25.89 (38.31)
        3:03.57 (37.68)     3:41.58 (38.01)     4:19.68 (38.10)     4:57.61 (37.93)
        5:35.41 (37.80)     6:13.45 (38.04)     6:51.16 (37.71)     7:29.08 (37.92)
        8:08.00 (38.92)     8:45.82 (37.82)     9:23.17 (37.35)     9:58.54 (35.37)
  4 1-4 Johnson, Naveed K     19 WICK-NE                   NT   10:11.65    2  
                  31.76     1:07.49 (35.73)     1:44.62 (37.13)     2:22.79 (38.17)
        3:01.36 (38.57)     3:40.07 (38.71)     4:19.25 (39.18)     4:58.62 (39.37)
        5:37.66 (39.04)     6:16.70 (39.04)     6:55.89 (39.19)     7:35.39 (39.50)
        8:14.96 (39.57)     8:54.05 (39.09)     9:33.71 (39.66)    10:11.65 (37.94)
  5 1-5 Ferraro, Paul Z       19 ELMS-NE             11:18.13   11:17.52    1  
                  36.65     1:17.59 (40.94)     1:59.78 (42.19)     2:42.38 (42.60)
        3:25.34 (42.96)     4:08.05 (42.71)     4:51.19 (43.14)     5:34.36 (43.17)
        6:18.08 (43.72)     7:01.32 (43.24)     7:44.62 (43.30)     8:28.90 (44.28)
        9:13.06 (44.16)     9:56.47 (43.41)    10:38.76 (42.29)    11:17.52 (38.76)
 
Event 5  Women 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Scianna, Kelly        18 ELMS-NE              2:27.67    2:27.64    9  
                  34.99     1:12.81 (37.82)     1:50.53 (37.72)     2:27.64 (37.11)
  2 1-2 Duell, Meghan J       21 WICK-NE                   NT    2:32.71    4  
                  35.08     1:13.40 (38.32)     1:53.07 (39.67)     2:32.71 (39.64)
  3 1-3 Gordon, Julianne      18 ELMS-NE              2:46.25    2:36.66    3  
                  36.21     1:15.23 (39.02)     1:55.38 (40.15)     2:36.66 (41.28)
  4 1-4 Eriksson, Sarah E     18 WICK-NE                   NT    2:52.16    2  
                  39.23     1:22.45 (43.22)     2:07.99 (45.54)     2:52.16 (44.17)
  5 1-5 Heni, Annelies        21 WICK-NE                   NT    2:52.67    1  
                  37.93     1:20.21 (42.28)     2:06.50 (46.29)     2:52.67 (46.17)
 
Event 6  Men 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Cirillo, Nick C       21 ELMS-NE              2:08.18    2:06.07    9  
                  29.02     1:01.03 (32.01)     1:33.77 (32.74)     2:06.07 (32.30)
  2 1-2 Clark, Matt W         19 WICK-NE                   NT    2:07.56    4  
                  28.60     1:01.45 (32.85)     1:34.52 (33.07)     2:07.56 (33.04)
  3 1-3 Brock, Harrison P     19 WICK-NE                   NT    2:12.66    3  
                  30.31     1:03.84 (33.53)     1:38.21 (34.37)     2:12.66 (34.45)
  4 1-4 Walls, Austin D       20 WICK-NE                   NT    2:18.39    2  
                  31.03     1:05.89 (34.86)     1:42.67 (36.78)     2:18.39 (35.72)
  5 1-5 Luciani, Tony         20 ELMS-NE              2:37.59    2:36.43    1  
                  36.67     1:16.73 (40.06)     1:57.49 (40.76)     2:36.43 (38.94)
  6 1-6 Sutton, Joe           20 ELMS-NE              2:55.26    2:57.05  
                  40.35     1:25.90 (45.55)     2:11.85 (45.95)     2:57.05 (45.20)
 
Event 7  Women 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Blahnik, Colleen F    19 WICK-NE                   NT      38.46    9  
  2 1-2 Rotberg, Amanda       19 ELMS-NE                41.46      42.92    4  
  3 1-3 Given, Jacqueline     19 ELMS-NE                43.21      43.74    3  
  4 1-4 Ells, Elizabeth E     20 WICK-NE                   NT      45.18    2  
  5 1-5 Sterling, Katie A     36 WICK-NE                   NT      48.89    1  
 
Event 8  Men 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Hanley, Ryan T        21 WICK-NE                   NT      30.23    9  
  2 1-2 Grippo, Michael G     20 ELMS-NE                29.61      30.64    4  
  3 1-3 Howard, Everett J     21 WICK-NE                   NT      30.99    3  
  4 1-4 Sherman, DJ           20 ELMS-NE                   NT      32.68    2  
  5 1-5 Guntly, Josh          18 ELMS-NE                35.41      35.97    1  
  6 1-6 Hughes, Christopher   18 WICK-NE                   NT      36.32  
 
Event 9  Women 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Duell, Meghan J       21 WICK-NE                   NT      40.20    9  
  2 1-2 Carrier, Aislinn         ELMS-NE                   NT      41.50    4  
  3 1-3 Milar, Desi           20 ELMS-NE                41.82      41.61    3  
  4 1-4 Chapman, Morgan M     20 WICK-NE                   NT      43.15    2  
  5 1-5 Liu, Angie            19 WICK-NE                   NT      44.68    1  
 
Event 10  Men 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Myers, JP P           21 WICK-NE                   NT      33.73    9  
  2 1-2 Henderson, Dylan P    19 WICK-NE                   NT      33.96    4  
  3 1-3 Burgos, Ryan A        23 ELMS-NE                34.81      34.91    3  
  4 1-4 Sandefur, G.T. T      21 WICK-NE                   NT      37.13    2  
  5 1-5 Ferraro, Paul Z       19 ELMS-NE                   NT      39.72    1  
 
Event 11  Women 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Dudley, Elaine A      18 WICK-NE                   NT    1:09.75    9  
                  31.87     1:09.75 (37.88)                                        
  2 1-2 Nettleship, Emma C    18 WICK-NE                   NT    1:20.59    4  
                  37.77     1:20.59 (42.82)                                        
  3 1-3 Obando, Natalie       19 ELMS-NE              1:22.88    1:24.71    3  
                  37.52     1:24.71 (47.19)                                        
  4 1-4 O'Connell, Kelly A    22 ELMS-NE              1:39.61    1:42.01    2  
                  47.05     1:42.01 (54.96)                                        
  5 1-5 Ells, Elizabeth E     20 WICK-NE                   NT    1:54.71    1  
                  53.91   1:54.71 (1:00.80)                                        
 
Event 12  Men 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Digiacomo, Alex W     18 WICK-NE                   NT    1:04.67    9  
                  30.25     1:04.67 (34.42)                                        
  2 1-2 Eden, Max J           19 WICK-NE                   NT    1:07.32    4  
                  31.03     1:07.32 (36.29)                                        
  3 1-3 Whalen, Gerard M      19 WICK-NE                   NT    1:14.18    3  
                  33.73     1:14.18 (40.45)                                        
  4 1-4 Guntly, Josh          18 ELMS-NE              1:18.53    1:21.44    2  
                  37.49     1:21.44 (43.95)                                        
 
Event 13  Women 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Ector, Domonique Y    18 WICK-NE                   NT      31.32    9  
  2 1-2 Spry, Alexis          19 WICK-NE                   NT      31.83    4  
  3 1-3 Milar, Desi           20 ELMS-NE                32.94      32.46    3  
  4 1-4 Gordon, Julianne      18 ELMS-NE                34.81      33.46    2  
  5 1-5 Schmid, Bekah L       18 WICK-NE                   NT      36.43    1  
  6 1-6 Rotberg, Amanda       19 ELMS-NE                38.47      37.28  
 
Event 14  Men 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Bergstrom, Nick       21 ELMS-NE                25.50      25.80    9  
  2 1-2 Wolfe, Asa R          22 WICK-NE                   NT      26.49    4  
  3 1-3 Hanley, Ryan T        21 WICK-NE                   NT      26.63    3  
  4 1-4 Grippo, Michael G     20 ELMS-NE                26.24      26.86    2  
  5 1-5 Sandefur, G.T. T      21 WICK-NE                   NT      31.55    1  
  6 1-6 Sutton, Joe           20 ELMS-NE                   NT      35.18  
 
Event 15  Women 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Dudley, Elaine A      18 WICK-NE                   NT    1:02.79    9  
                  30.54     1:02.79 (32.25)                                        
  2 1-2 Carrier, Aislinn         ELMS-NE              1:09.96    1:08.73    4  
                  32.96     1:08.73 (35.77)                                        
  3 1-3 Spry, Alexis          19 WICK-NE                   NT    1:10.17    3  
                  33.49     1:10.17 (36.68)                                        
  4 1-4 Milar, Desi           20 ELMS-NE                   NT    1:12.41    2  
                  34.70     1:12.41 (37.71)                                        
  5 1-5 Schmid, Bekah L       18 WICK-NE                   NT    1:20.67    1  
                  38.63     1:20.67 (42.04)                                        
 
Event 16  Men 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Cirillo, Nick C       21 ELMS-NE                57.32      57.73    9  
                  28.03       57.73 (29.70)                                        
  2 1-2 Grippo, Michael G     20 ELMS-NE                   NT      57.85    4  
                  28.03       57.85 (29.82)                                        
  3 1-3 Wolfe, Asa R          22 WICK-NE                   NT      59.14    3  
                  28.60       59.14 (30.54)                                        
  4 1-4 Micali, Will A        18 WICK-NE                   NT    1:00.99    2  
                  29.31     1:00.99 (31.68)                                        
  5 1-5 Hughes, Christopher   18 WICK-NE                   NT    1:04.09    1  
                  30.44     1:04.09 (33.65)                                        
  6 1-6 Luciani, Tony         20 ELMS-NE                   NT    1:08.33  
                  32.93     1:08.33 (35.40)                                        
 
Event 17  Women 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Scianna, Kelly        18 ELMS-NE                   NT    1:19.11    9  
                  38.77     1:19.11 (40.34)                                        
  2 1-2 Obando, Natalie       19 ELMS-NE              1:20.66    1:20.07    4  
                  39.01     1:20.07 (41.06)                                        
  3 1-3 Blahnik, Colleen F    19 WICK-NE                   NT    1:23.93    3  
                  40.50     1:23.93 (43.43)                                        
  4 1-4 Heni, Annelies        21 WICK-NE                   NT    1:34.83    2  
                  45.76     1:34.83 (49.07)                                        
  5 1-5 Sterling, Katie A     36 WICK-NE                   NT    1:49.26    1  
                  53.26     1:49.26 (56.00)                                        
 
Event 18  Men 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Howard, Everett J     21 WICK-NE                   NT    2:24.56    9  
                  33.98     1:10.16 (36.18)     1:47.39 (37.23)     2:24.56 (37.17)
  2 1-2 Burgos, Ryan A        23 ELMS-NE              2:19.94    2:28.37    4  
                  35.45     1:12.78 (37.33)     1:50.73 (37.95)     2:28.37 (37.64)
  3 1-3 Sherman, DJ           20 ELMS-NE                   NT    2:30.11    3  
                  36.49     1:14.28 (37.79)     1:52.88 (38.60)     2:30.11 (37.23)
  4 1-4 Hanley, Ryan T        21 WICK-NE                   NT    2:40.06    2  
                  37.72     1:18.81 (41.09)     2:00.16 (41.35)     2:40.06 (39.90)
  5 1-5 Johnson, Naveed K     19 WICK-NE                   NT    2:42.77    1  
                  35.50     1:15.25 (39.75)     1:59.71 (44.46)     2:42.77 (43.06)
  6 1-6 Ferraro, Paul Z       19 ELMS-NE                   NT    2:47.78  
                  39.47     1:22.27 (42.80)     2:06.49 (44.22)     2:47.78 (41.29)
 
Event 19  Women 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Duell, Meghan J       21 WICK-NE                   NT    1:29.80    9  
                  41.81     1:29.80 (47.99)                                        
  2 1-2 Chapman, Morgan M     20 WICK-NE                   NT    1:37.17    4  
                  45.54     1:37.17 (51.63)                                        
  3 1-3 Liu, Angie            19 WICK-NE                   NT    1:39.97    3  
                  46.75     1:39.97 (53.22)                                        
  4 1-4 Gordon, Julianne      18 ELMS-NE                   NT    1:40.14    2  
                  46.64     1:40.14 (53.50)                                        
  5 1-5 Carterud, Becca       21 ELMS-NE                   NT    1:51.32    1  
                  50.78   1:51.32 (1:00.54)                                        
 
Event 20  Men 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Henderson, Dylan P    19 WICK-NE                   NT    1:16.76    9  
                  35.44     1:16.76 (41.32)                                        
  2 1-2 Brock, Harrison P     19 WICK-NE                   NT    1:18.80    4  
                  37.58     1:18.80 (41.22)                                        
  3 1-3 Bergstrom, Nick       21 ELMS-NE              1:20.79    1:18.95    3  
                  36.43     1:18.95 (42.52)                                        
  4 1-4 Myers, JP P           21 WICK-NE                   NT    1:19.42    2  
                  36.66     1:19.42 (42.76)                                        
 
Event 21  Women 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Carrier, Aislinn         ELMS-NE              5:38.48    5:28.53    9  
                  39.99     1:22.88 (42.89)     2:05.67 (42.79)     2:48.30 (42.63)
        3:29.88 (41.58)     4:10.26 (40.38)   5:28.53 (1:18.27)                    
  2 1-2 Ector, Domonique Y    18 WICK-NE                   NT    5:37.26    4  
                  38.68     1:19.75 (41.07)     2:01.47 (41.72)     2:44.09 (42.62)
        3:26.39 (42.30)     4:08.71 (42.32)   5:37.26 (1:28.55)                    
  3 1-3 O'Connell, Kelly A    22 ELMS-NE              5:48.12    5:49.11    3  
                  39.95     1:23.44 (43.49)     2:07.73 (44.29)     2:52.24 (44.51)
        3:36.86 (44.62)   5:49.11 (2:12.25)                                        
  4 1-4 Eriksson, Sarah E     18 WICK-NE                   NT    6:13.50    2  
                  42.38     1:28.05 (45.67)     2:15.56 (47.51)     3:03.07 (47.51)
        3:50.89 (47.82)   6:13.50 (2:22.61)                                        
  5 1-5 Sterling, Katie A     36 WICK-NE                   NT    7:31.87    1  
                  50.30     1:47.14 (56.84)                             2:43.69 ( )
        3:41.00 (57.31)   7:31.87 (3:50.87)                                        
 
Event 22  Men 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Cirillo, Nick C       21 ELMS-NE              4:46.86    4:39.59    9  
                  31.60     1:06.33 (34.73)     1:42.00 (35.67)     2:17.96 (35.96)
        2:53.48 (35.52)     3:29.07 (35.59)     4:04.62 (35.55)     4:39.59 (34.97)
  2 1-2 Clark, Matt W         19 WICK-NE                   NT    4:44.81    4  
                  30.80     1:06.08 (35.28)     1:42.14 (36.06)     2:18.37 (36.23)
        2:54.54 (36.17)     3:30.88 (36.34)     4:07.55 (36.67)     4:44.81 (37.26)
  3 1-3 Micali, Will A        18 WICK-NE                   NT    4:51.20    3  
                  32.58     1:08.02 (35.44)     1:44.77 (36.75)     2:22.36 (37.59)
        3:00.26 (37.90)     3:37.63 (37.37)     4:15.11 (37.48)     4:51.20 (36.09)
  4 1-4 Hughes, Christopher   18 WICK-NE                   NT    5:04.00    2  
                  33.91     1:10.73 (36.82)     1:48.71 (37.98)     2:27.48 (38.77)
        3:06.40 (38.92)     3:45.77 (39.37)     4:25.36 (39.59)     5:04.00 (38.64)
  5 1-5 Sutton, Joe           20 ELMS-NE                   NT    6:35.85    1  
                  41.46     1:28.72 (47.26)   3:08.00 (1:39.28)     3:57.55 (49.55)
        4:47.07 (49.52)     5:35.19 (48.12)     6:20.84 (45.65)     6:35.85 (15.01)
 
Event 23  Women 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Scianna, Kelly        18 ELMS-NE                   NT      35.01    9  
  2 1-2 Charbonneau, Renee    20 WICK-NE                   NT      35.59    4  
  3 1-3 Nettleship, Emma C    18 WICK-NE                   NT      36.01    3  
  4 1-4 Blahnik, Colleen F    19 WICK-NE                   NT      37.13    2  
  5 1-5 Rotberg, Amanda       19 ELMS-NE                44.53      45.20    1  
 
Event 24  Men 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Digiacomo, Alex W     18 WICK-NE                   NT      28.50    9  
  2 1-2 Bergstrom, Nick       21 ELMS-NE                28.74      28.56    4  
  3 1-3 Walls, Austin D       20 WICK-NE                   NT      30.73    3  
  4 1-4 Eden, Max J           19 WICK-NE                   NT      30.77    2  
  5 1-5 Luciani, Tony         20 ELMS-NE                35.32      33.62    1  
  6 1-6 Guntly, Josh          18 ELMS-NE                   NT      36.73  
 
Event 25  Women 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Dudley, Elaine A      18 WICK-NE                   NT    2:33.98    9  
                  33.22     1:13.06 (39.84)     1:58.84 (45.78)     2:33.98 (35.14)
  2 1-2 Charbonneau, Renee    20 WICK-NE                   NT    2:59.14    4  
                  39.40     1:27.17 (47.77)     2:19.24 (52.07)     2:59.14 (39.90)
  3 1-3 Obando, Natalie       19 ELMS-NE                   NT    3:05.36    3  
                  37.87     1:21.20 (43.33)     2:21.04 (59.84)     3:05.36 (44.32)
  4 1-4 Heni, Annelies        21 WICK-NE                   NT    3:16.40    2  
                  41.23     1:34.43 (53.20)     2:27.89 (53.46)     3:16.40 (48.51)
  5 1-5 Carterud, Becca       21 ELMS-NE              3:20.17    3:24.67    1  
                  45.80     1:37.64 (51.84)     2:36.51 (58.87)     3:24.67 (48.16)
 
Event 26  Men 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Clark, Matt W         19 WICK-NE                   NT    4:59.84    9  
                  29.38     1:04.94 (35.56)     1:44.39 (39.45)     2:24.02 (39.63)
        3:07.22 (43.20)     3:51.76 (44.54)     4:26.19 (34.43)     4:59.84 (33.65)
  2 1-2 Brock, Harrison P     19 WICK-NE                   NT    5:23.18    4  
                  33.33     1:12.90 (39.57)     1:55.81 (42.91)     2:38.28 (42.47)
        3:23.38 (45.10)     4:09.40 (46.02)     4:46.87 (37.47)     5:23.18 (36.31)
  3 1-3 Johnson, Naveed K     19 WICK-NE                   NT    5:33.30    3  
                  33.90     1:14.30 (40.40)     1:59.64 (45.34)     2:44.22 (44.58)
        3:31.34 (47.12)     4:20.27 (48.93)     4:59.01 (38.74)     5:33.30 (34.29)
  4 1-4 Sherman, DJ           20 ELMS-NE                   NT    5:34.56    2  
                  33.75     1:14.31 (40.56)     1:56.81 (42.50)     2:39.44 (42.63)
        3:28.12 (48.68)     4:18.59 (50.47)     4:57.03 (38.44)     5:34.56 (37.53)
 
Event 27  Women 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Norwich University-NE  'A'                         NT    2:08.94   11  
     1) Spry, Alexis 19                 2) Ector, Domonique Y 18          
     3) Charbonneau, Renee 20           4) Duell, Meghan J 21             
                  31.59     1:02.96 (31.37)     1:35.81 (32.85)     2:08.94 (33.13)
  2 1-2 Norwich University-NE  'B'                         NT    2:12.37    4  
     1) Blahnik, Colleen F 19           2) Chapman, Morgan M 20           
     3) Nettleship, Emma C 18           4) Eriksson, Sarah E 18           
                  32.29     1:04.80 (32.51)     1:38.22 (33.42)     2:12.37 (34.15)
  3 1-3 Elms College-NE  'A'                          2:08.45    2:21.26    2  
     1) Carrier, Aislinn                2) O'Connell, Kelly A 22          
     3) Rotberg, Amanda 19              4) Given, Jacqueline 19           
                  31.04     1:07.62 (36.58)     1:44.94 (37.32)     2:21.26 (36.32)
  4 1-4 Norwich University-NE  'C'                         NT    2:34.19  
     1) Liu, Angie 19                   2) Schmid, Bekah L 18             
     3) Sterling, Katie A 36            4) Ells, Elizabeth E 20           
                  35.84     1:12.29 (36.45)     1:56.75 (44.46)     2:34.19 (37.44)
 
Event 28  Men 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Norwich University-NE  'A'                         NT    1:46.76   11  
     1) Wolfe, Asa R 22                 2) Digiacomo, Alex W 18           
     3) Myers, JP P 21                  4) Hanley, Ryan T 21              
                  26.28       52.67 (26.39)     1:20.25 (27.58)     1:46.76 (26.51)
  2 1-2 Norwich University-NE  'B'                         NT    1:50.85    4  
     1) Micali, Will A 18               2) Walls, Austin D 20             
     3) Henderson, Dylan P 19           4) Howard, Everett J 21           
                  28.42       56.34 (27.92)     1:23.30 (26.96)     1:50.85 (27.55)
  3 1-3 Norwich University-NE  'C'                         NT    1:59.70    2  
     1) Eden, Max J 19                  2) Hughes, Christopher C 18       
     3) Whalen, Gerard M 19             4) Sandefur, G.T. T 21            
                  29.69       58.66 (28.97)     1:28.65 (29.99)     1:59.70 (31.05)
  4 1-4 Elms College-NE  'A'                          1:47.15    2:02.33  
     1) Luciani, Tony 20                2) Guntly, Josh 18                
     3) Ferraro, Paul Z 19              4) Sherman, DJ 20                 
                  31.08     1:02.05 (30.97)     1:33.48 (31.43)     2:02.33 (28.85)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 28                    
 
  1. Norwich University                  167   2. Elms College                         95
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 28                     
 
  1. Norwich University                  164   2. Elms College                         95